Chápu to, chápu Vás...
 
    Je mi jasné že v dnešní době není moc jistot, a tak se každý z nás snaží ušetřit, vydělat a přežít. V poslední době narůstá případů kdy si "nás voláte" na stáda přes půl republiky, protože se Vám zdá cena za střiž od tamnějšího střihače přemrštěná. To není špatně, žijeme totiž v konkurenčním prostředí a máte právo volby. Vzhledem k vzrůstajícím cenám ( PHM, DPH, ... ) se ale zákonitě musely zvednout i ceny za služby. A tudíž i stříhání ovcí Vás-chovatele tento rok vyjde o něco dráž. Věříme, že nám ale i tak zachováte přízeň nejen díky naší kvalitně a profesionálně provedené práci.
    Do ceny za stříhání se promítá spousta věcí a jistě Vás s nimi nechci zatěžovat, protože ani u pekaře se neptáte co všechno předcházelo tomu, než jste si koupili rohlík za takovou cenu.
    Jen věřte že největší roli v ceně hraje kvalita vlny a kondice ovcí. Protože na "špatných ovcích" se zdržíme, nadřeme a zk..... nože. Možná to zní jakože chceme jen peníze za lehkou práci. Není tomu však tak, ten kdo mě zná ví, že ostříhám jakékoli stádo a kdekoli, jen ne hned (protože všechno je o domluvě). Proto pokud po nás chcete říci cenu před tím než vidíme stádo, dočkáte se většinou odpovědi s cenovým rozmezím.
 

                                        

                                                                                                            ..... A proto zkuste pochopit i nás...

Co můžeme udělat pro kvalitní vlnu…

 Pokud pomineme výběr plemene ovcí s nejnižším poměrem ,,psího chlupu,, (pesíků), měly by jsme se zaměřit na:

 

1.Údržbu pastvin, správný způsob chovu a dobu střiže aby se rouno během zimních měsíců neznečistilo kousky sena a podestýlky…

 

2.Ovce musí být před stříháním suché, pokud ostříháte mokré ovce a vlna se vloží do žoku, začne se zapařovat, což ji zcela znehodnotí.

   Taková vlna zpravidla zplesniví a ztrácí svou pevnost a začne se trhat.

 

3. Samotné stříhání musí probíhat na čistém místě bez podestýlky, třeba na starém koberci.

 

4.Třídění ostříhané vlny ,,( znečistěná vlna, nepoužitelná, vlna z jehňat, z břicha, barevných ovcí, vlna z hrubovlných…),,

 

5. Uložení žoků na suchém místě. (Pozor na vlhkost od země)

"Potřeby" střihače

    Mohu mluvit za sebe a snad i za své dva kamarády Lukáše Neugebauera a Karla Švarce, když napíši, že střihač ovcí ke své práci potřebuje v zásadě jen proud "220V" k mašince na střihání a k případnému osvětlení, plochu 2x2m nejlépe dřevěnou v rovině pro střihání a manipulaci s ovcí (pro Vaši pohodu co nejblíže k  místu kde jsou neostřihané ovce) nejlépe bez průvanu a v suchu s dostatkem světla.

    Po střiži uvítáme možnost se umýt v teplejší vodě či se případně i osprchovat po delší práci. A nepohrdneme ani občerstvením či osvěžujícím nápojem.

Nejlepší je však se při domlouvání termínu zeptat střihače, protože se může stát, že střihač má i jiné potřeby, a to v závislosti na podmínkách chovu či specifických situacích.  

Historie "Střihačské asociace"

Aneb jak to asi dopadne...?

Již léta se mezi střihači v ČR vede diskuze o založení Střihačské asociace, zejména při sklence lahodných moků a hodinách volna mezi těžkou prací.
Pro je spousta střihačů, má to své výhody, ale proti je ještě víc hlasů, jistých zlých jazyků.

Většina otázek, po kterých se strhne vášnivá diskuze, je o stanovách asociace, složení, hodnocení a důležitých postů v ní. Proto se stále jen mluví.

Můj pohled na věc je takový, že založení asociace by pomohlo nejen:

- kvalitnější práci s vlnou a ovcemi (zárověň i zvýšení kvality potní vlny)

- sjednocení cen za službu "střihání ovcí"

- urychlení služby, snížení zbytečných nákladů (za dopravu atd...)

- ...

Podmínkou je, aby samotní chovatelé ovcí spolupracovali nejen se střihači, ale také s poradci, svazem chovatelů a ostatními odborníky. A zbavili se předsudků a subjektivních pocitů při výběru střihačů.