Střihání ovcí

04.07.2010 12:12

 

  

STŘÍHÁNÍ OVCÍ

Doba střiže u ovcí je závislá na několika faktorech, které ji ovlivňují. Jde např. o plemeno, věk, pohlaví, roční období, techniku chovu apod. Plemena jemnovlnná (merinové ovce při délce vlny nad 6 cm) bývají většinou stříhána jednou ročně - na jaře před začátkem pastevní sezóny - po porodech nebo na podzim před zimním ustájením - nejpozději 1 a 1/2 měsíce před porodem. U plemen s dlouhou vlnou (nad 10 cm) se stříž uskutečňuje většinou na jaře po bahnění a na podzim před připouštěcí sezónou (berani cca 4 - 6 týdnů). První střiž u jehňat se uskutečňuje nejdříve ve stáří půl roku. Před střiží musí být dodrženo několik základních pravidel:

  1. při krmení se přes ovce nikdy nepřehazuje seno či sláma - zakrmená nekvalitní vlna,
  2. ovce nesmí před střiží min. týden zmoknout,
  3. ovce stříháme v prostorách, kde nepanují faktory, které negativně mohou působit na jejich zdraví (průvan, vlhkost, nízké teploty),
  4. před střiží se ovce většinou 10 - 15 hodin nekrmí,
  5. jakékoliv rány musí být zvířatům vždy ošetřeny,
  6. při střiži je vhodné uskutečnit prohlídku a úpravu paznehtů, odčervení
  7. ostříhaná zvířata nikdy nevyháníme po několik dní na přímé slunce ani na déšť.

Stříž se v našich podmínkách uskutečňuje dvěma způsoby:

  • ruční - nůžky,
  • pomocí stříhacího strojku.

Ruční střiž - stříháme ovce pomocí ručních nůžek s pružinou, což je pro řadu chovatelů velmi pracné a neefektivní. Jedno ostříhání ovce trvá do 40 minut.

Stříhání pomocí elektického strojku - je v současné době nejrozšířenější metodou, kdy v současné době je tato činnost nabízena jako služba za úplatu. Střihač může pracovat dvěma způsoby. První z nich je střiž ovcí na lavici, druhá je australská rychlostříž, kdy ovce je na koberci na zemi. V průměru je k ostříhání ovce elektickými nůžkami potřeba asi 8 min. času.

Ekonomika - cena stříhání ovce se pohybuje okolo 40 - 60 Kč za ovci (jde o smluvní cenu), ošetření paznehtů - 10 - 30 Kč + cestovné.

Fota z Ovenálie 09 - stříhání berana

 

 Obrazek

 Obrazek

 Obrazek

 Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek