Zde jsem podle sebe vybral rozšířená plemena v ČR, a rozdělil je do základních kategorií, kvůli kterým je u nás chováme na:
- Masná jsou dnes nejzastoupenější částí v chovu ovcí
- Plodná dle mne velice dobrá volba jako základ při křížení na mateřské pozici
- Mléčná se v současné době v ČR příliš nechovají, což je podle mne škoda
- Kombinovaná se stávají kompromisem při výběru užitkových vlastností
- Zájmová jsou něčím jiná a zajímavá, což se lidem líbí aniž by vynikaly užitkovou vlastností
- Kříženci vznikli ,,spojením,, plemen mezi sebou za účelem získání lepších vlastností a odolnosti (jenž se ale ztrácí při neustálém křížení kříženců, kříženců, kříženců...), tvoří až 60 procent z celkového stavu ovcí v ČR zejména v malochovech.
Křížení
Ve světě chovatelů nejen ovcí je to naprosto normální věc ale jen u Nás (čechů) se dá říci že jsme toto ,,křížení,, přivedli k naprosté dokonalosti, protože už málo kdo pozná jaké plemena byly na začátku neboť se prodávají a kupují ovce mezi chovateli bez ,,evidence,, a ne zřídka se vydávají za čistokrevné,,sufolky,,......
.
Chov čistokrevných ovcí - můj názor a pohled na chápání lidmi
Chov čistokrevných ovcí, jak jinak?
........... Ale proč?.........
Vydím ve ,,šlechtitelských chovech,, produkci plemeného materíálu (pod dohledem šlechtitelů po stanovení cílů), který slouží k vlastní potřebě a nebo k prodeji mezi ,,drobnochovatele,, ti totiž nemají takové možnosti pro chov jednotlivých linií a mnohdy ani volné prostředky na dovoz ,,nové krve,, (jenž je v naší malé zemi potřebná). V chovech pro zachování genofondu či podporu malo-početných plemen je potřeba čisté plemenitby. Zde tato nelehká a zdlouhavá práce má své opodstatnění a místo.
Při cestách po ČR se ale setkávám spíš touhu po něčem novém a ,,originálním,,. Chovatelé se často zaměřují na plemena u nás málo rozšířenná, protože v nich vydí možnost zisku z prodeje jehňat ,,neokoukaných,, a na trhu jen málo zastoupených. To samo o sobě není na škodu, ale když už nám prodejci z peněženky vytahuji nemalé částky za koupi takových to zvířat měli by jste jakokupující požadovat ,,POP,, či jiné doklady. Jedině tak totiž oddělíte překupníky a zlatokopi od chovatelů jenž se chovem opravdu zabívají. Nekupujte zajíce v pytli. A nepodporujte obchod s ,,rádoby,, čistokrevnými plemeny za ceny plemených zvířat.
Zdá-li se Vám cena za zvířata s POP přemrštěná a nekřesťanská. Věřte, nemusí tomu být tak, protože chovy s produkcí plemeného materiálu namají náklady, a cíle chovu podobné s ,,malochovateli u lesa,,.
Začínající chovatel by měl vědět co chce, měl by si nechat poradit a udělat si závěr až pokud má dost informací.
Pokud ale chováte (produkujete) ovce tak plemenný beran (,,licentovaný,,) je jedním ze základních pilířů ukotveným v zákoně. Má to smysl už proto, že Vám stát na jeho chov přizpívá a pořizovací cena za něj je srovnatelná s cenou za neplemeného berana od ,,neznámeho chovatele,,.
Z HOVNA SE BIČ NEUPLETE A KDYŽ UŽ TO ZVLÁDNETE TAK VÁM ASI NEZAPRÁSKÁ